zamów wycenę

FAQ

FAQ

Masz pytanie? Sprawdź listę poniżej. Zebraliśmy najczęściej zadawane pytania w jedno miejsce, aby ułatwić Ci znalezienie odpowiedzi na podstawowe pytania.

Nie znalazłeś na liście interesującego tematu? Skontaktuj się nami bezpośrednio i zapytaj o ważne dla Ciebie kwestie. Na pewno znajdziemy wspólny język. Zapraszamy do kontaktu!

  • Jakie dane muszę dostarczyć, aby otrzymać ofertę?

    • Imię, nazwisko oraz telefon kontaktowy osoby składającej zapytanie.
    • Lokalizacja placu budowy (aby obliczyć koszty transportu oraz obciążenia związane ze strefą śniegową i strefą wiatrową).
    • Orientacyjny termin montażu konstrukcji dachowej.
    • Pokrycie dachowe (jak np. blacho-dachówka, dachówka ceramiczna, dachówka betonowa, itp.)
    • Czy będzie zastosowana instalacja fotowoltaiczna (panele słoneczne).
    • Rzut na parter budynku lub jego ostatnie piętro oraz przekrój poprzeczny (np. A-A) przez bryłę budynku.
    • Rysunki i informacje związane z dachem, m. in. takie jak rzut połaci dachowych, część opisowa związana z konstrukcją dachu i jego wykończeniem.
  • Czy konstrukcję dachu z wiązarów można pokryć pokryciem dachowym ciężkim, jak np. dachówką ceramiczną lub cementową (betonową)?

    Tak. Każda konstrukcja zaprojektowana jest indywidualnie na potrzeby Klienta przy przyjęciu odpowiednich obciążeń stałych i zmiennych. Zarówno na pasach górnych jak i na pasach dolnych wiązarów dachowych.

  • Kiedy najlepiej jest złożyć zamówienie na wiązary dachowe?

    Zamówienie na wiązary najlepiej jest złożyć ok. 3 miesięcy przed planowanym terminem montażu konstrukcji dachowej.

  • Czy wiązary dachowe można montować również zimą?

    Tak, zdecydowanie tak. Głównie dlatego, że montaż wiązarów dachowych trwa o wiele krócej niż montaż tradycyjnej ciesielskiej więźby dachowej.

  • Jak długo trwa montaż wiązarów dachowych?

    Montaż wiązarów dachowych trwa od 1 dnia w przypadku dachów jedno- i dwuspadowych o małej powierzchni, od 2 do 3 dni w przypadku dachów czterospadowych oraz od 3 do 5 dni roboczych w przypadku wiązarów dachowych na dachy wielopołaciowe lub/i o większym stopniu skomplikowania.

  • Czy w każdym budynku jednorodzinnym można zastosować wiązary dachowe?

    W ok. 90 proc. przesyłanych do nas projektów można zastosować wiązary dachowe. W pozostałych przypadkach powinna zostać zastosowana tradycyjna, ciesielska więźba dachowa.

  • Czy wiązary dachowe są tańsze niż tradycyjna więźba dachowa?

    Ceny mogą być porównywalne. Natomiast główna oszczędność w przypadku wykonania wiązarów dachowych, to brak konieczności wykonywania bardzo kosztownego stropu żelbetowego budynku. Pasy dolne wiązarów dachowych utworzą konstrukcję stropu budynku. Ponadto przewaga wiązarów dachowych nad tradycyjną więźbą dachową, to stosowanie w tej technologii certyfikowanego drewna wyższej jakości.

  • Czy jeżeli w projekcie budowlanym budynku mam zaprojektowaną tradycyjną więźbę dachową, to czy mogę zastosować tam wiązary dachowe?

    W większości przypadków tak. Natomiast każdorazowo musi to ocenić konstruktor. Jeżeli jest to możliwe, to konstruktor sporządza zamienny projekt konstrukcji dachowej.

  • Czy deski o gr. tylko 45 mm, z których zbudowane są wiązary dachowe na pewno wytrzymają?

    Każdy projekt jest sporządzany indywidualnie dla każdego klienta przez inżyniera konstruktora używającego branżowego oprogramowania. Konstruktor oblicza nośność wszystkich elementów tarcicy, z której zbudowany jest wiązar dachowy oraz oblicza jego węzły, w które wprasowywane są płytki kolczaste. Konstruktor dobiera rozstaw wiązarów i ich wewnętrzne wypełnienie ukośnymi lub prostymi belkami (tzw. krzyżulcami) uwzględniając zatem grubość tarcicy wynoszącą 45 mm.

  • W jakim obszarze wykonujemy wiązary dachowe?

    Skupiamy się głównie na województwie lubelskim, w którym to posiadamy nasz zakład produkcyjny oraz biuro. Natomiast nie wykluczamy również województw ościennych jak podlaskie, mazowieckie, świętokrzyskie i podkarpackie. Zapraszamy do złożenia zapytania i podania miejscowości inwestycji, a udzielimy szczegółowych informacji.

  • Czy odległość Państwa firmy od miejsca inwestycji ma znaczenie jeżeli chodzi o cenę?

    Tak, odległość ma znaczenie. Sporządzając szczegółowy kosztorys dla celu przedstawienia oferty projektowo-cenowej przyjmujemy koszt transportu wiązarów dachowych oraz strefę klimatyczną (śniegową i wiatrową), w której znajduje się miejsce inwestycji. Strefa ta oraz wysokość nad poziomem budynku mają znaczenie w przyjmowanych obciążeniach.

  • Jak długo należy oczekiwać na ofertę projektowo-cenową?

    Zwykle są to 2 dni robocze. W sezonie wzmożonych zapytań (wczesną wiosną) czas ten może ulec wydłużeniu do 4 dni roboczych.

  • W jakim czasie od montażu wiązarów dachowych powinno zostać wykonane pokrycie dachowe?

    Najlepiej jak najszybciej. Konstrukcja dachowa nie powinna pozostawać niepokryta pokryciem dachowym dłużej niż przez 14 dni ze względu na szkodliwe warunki atmosferyczne działające na wiązary (opady śniegu i deszczu oraz działanie promieni UV i wiatr). Przy montażu pokrycia dachowego po okresie dłuższym niż 14 dni od zamontowania wiązarów dachowych powinny one zostać przykryte plandeką budowlaną zabezpieczoną odpowiednio konstrukcją z desek. Plandeka ta powinna być odporna na działanie promieniowania UV i wilgoci. Inna metoda, ale mniej trwała, to przykrycie wiązarów membraną dachową, czyli folią. Jednakże może to być rozwiązanie niewystarczające przy intensywnych opadach deszczu, śniegu lub przy mocniejszym wietrze.

  • Czy ściany szczytowe (trójkątne) można wymurować po montażu wiązarów dachowych?

    W przypadku gdy budynek przy ścianach szczytowych nie posiada okapów (jest w tzw. systemie bezokapowym) można ściany szczytowe wymurować zaraz po montażu wiązarów dachowych. Natomiast w sytuacji, gdy okapy dachowe występują przy ścianach szczytowych budynku, to należy je wykonać przed montażem wiązarów dachowych. Ściany te będą podporą (oparciem) pod drewniane wysuwnice okapowe (tzw. drabinki), tworzące konstrukcję okapu przy ścianach szczytowych. Nasza firma w odpowiednim czasie dostarcza rysunek z rzędnymi wysokościowymi takich ścian szczytowych, aby odpowiednio spasowały się wysokościowo z wiązarami dachowymi. Inną opcją jest wykonanie i zamontowanie przez naszą firmę ścian szczytowych szkieletowych drewnianych podczas montażu wiązarów dachowych. Na życzenie możemy przedstawić dodatkową ofertę na tego typu ściany.

  • Czy możliwy jest montaż instalacji fotowoltaicznej (paneli słonecznych) lub kolektorów słonecznych na konstrukcji dachu wykonanej w technologii wiązarowej?

    Tak, jest to możliwe. Najlepiej zgłosić to na samym początku podczas przesyłania zapytania z prośbą o otrzymanie oferty projektowo-cenowej.

  • Czy zamówienie oferty projektowo-cenowej jest płatne?

    Nie, oferta taka jest całkowicie bezpłatna.

  • Czy wykonanie poddasza w technologii wiązarowej jest możliwe?

    Wykonanie takiego poddasza jest możliwe. Natomiast najczęściej wykonywane są poddasza nieużytkowe (czyli strychy na cele magazynowe), które idealnie spełniają funkcję małych magazynów np. na posezonowy sprzęt (narty, opony samochodowe, choinki, pudełka). Do takiego strychu na poddasze prowadzą zwykle systemowe rozkładane (opuszczane z sufitu) schody. Wykonanie pomieszczeń pod typowe poddasza użytkowe również jest możliwe, jednakże ich wykonanie wiąże się z wyższym kosztem.

  • Czy prefabrykowane (wiązarowe) konstrukcje dachowe to jakaś nowa i niesprawdzona jeszcze technologia wykonywania dachów?

    Nie. Ta technologia została opracowana już w latach 50-tych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. W Europie najstarsze wiązarowe konstrukcje dachowe mają już ponad 50 lat, a w Polsce ok. 25 lat. Każdego roku technologia ta rozprzestrzenia się coraz bardziej z zachodnich na wschodnie rejony Polski.

  • Czy wiązary dachowe można wykonywać tylko w małych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych?

    Nie. Technologia ta jest również często stosowana w budynkach usługowo-handlowych, obiektach rolniczych i użyteczności publicznej, jak również w budynkach z przeznaczeniem produkcyjnym. Technologia ta znajduje również zastosowania w budynkach wielorodzinnych, piętrowych i dla osiedli domów jednorodzinnych.

  • Jakie są etapy realizacji zamówienia?

    Najpierw nasza firma przedstawia ofertę projektowo-cenową. Po jej akceptacji jest sporządzona umowa z orientacyjnym ustaleniem terminu montażu (np. listopad 2022 roku). Następnie ok. 1 miesiąca przed montażem konstrukcji dachowej konstruktor przesyła projekt do mailowej akceptacji. Po jej akceptacji rozpoczynamy produkcję konstrukcji dachowej w naszym zakładzie produkcyjnym, a na samym końcu pozostaje już ustalić dokładny dzień rozpoczęcia montażu.

  • Jakie drewno jest stosowane na wiązary dachowe?

    Jako jedna z nielicznych wiązarowych w Polsce posiadamy własny tartak oraz brakarza. Tarcica stosowana na nasze konstrukcje ma klasę wytrzymałości C-24. Jest to certyfikowana, konstrukcyjna tarcica, 4-stronie strugana oraz z 4 fazowanymi lub przyokrąglonymi) krawędziami, suszona termicznie (komorowo) do wilgotności 16±2%.

konstrukcje dachowe drewniane - PKD Linter - producent wiązarów dachowych

Gotowe wiązary dachowe

Zapytaj nas o gotowe rozwiązania, które sprawdziły się już w tysiącach domów.

ZAMÓW WYCENĘ
konstrukcje dachowe - PKD Linter - producent wiązarów dachowych

Napisz do nas

pozostańmy w kontakcie

    Twoje dane są bezpieczne. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.